strony internetowe rzeszów
Zza kierownicy Okiem sędziego Motocykl Rozmowy Gwara żużlowa Ludzie stadionu

Żużel od kuchni

Publikuj na facebooku

Jak skutecznie jeździć parą?

W sporcie żużlowym umiejętność jazdy parą decyduje czasem nie tylko o wyniku biegu, ale i losach całego spotkania. 22 czerwca w Zielonej Górze odbył się finał Mistrzostw Polski Par Klubowych , w których zwyciężyli zawodnicy Betardu Sparty Wrocław: Piotr Świderski, Tomasz Jędrzejak i Maciej Janowski.  Postanowiliśmy zapytać złotych medalistów Mistrzostw Polski Par Klubowych o receptę na skuteczna jazdę parą.

Tomasz Jędrzejak:
Przede wszystkim obydwaj zawodnicy muszą dobrze jechać. Można sobie pomóc przy rozegraniu pierwszego łuku, ale tak naprawdę trzeba dobrze startować i jak się jest z przodu nie przeszkadzać zostawiając koledze odpowiednią linię do jazdy lub zacieśniać odpowiednio tor jazdy blokując przeciwników.

Piotr Świderski: Dla zawodników, którzy mają już duże doświadczenie jazda parą nie jest problemem. Czasem jazda para nie jest możliwa, bo np. jest tylko jedna szybka ścieżka na torze. Niektórzy zawodnicy nie lubią jeździć w parze i zdarza się, że przeszkadzają swoim kolegom. Staram się zawsze spoglądać na swojego partnera z drużyny, by wynik biegu był jak najlepszy.

- Czy można przed wyścigiem umówić się co do możliwości rozegrania biegu?

Tomasz Jędrzejak:
Jest to możliwe. Są zawodnicy, którzy mają szybszy refleks i lepiej startują, więc można to wykorzystać w pierwszym łuku.

Piotr Świderski:
Takie plany robi się czasem w ostatnich biegach, gdy wynik jest na styku, a zawodnicy są wybierani do biegów nominowanych. Scenariusz biegu trudno wymyślić, bo  kombinacji jest wiele. Na tak dużym obiekcie jak w Rzeszowie nie da sie upilnować całego toru. Jeśli ktoś jest szybszy, to znajdzie ścieżkę, która pozwoli na wyprzedzenie.Piotr Świderski i Maciej JanowskiPodczas meczu PGE Marmy z Betardem Spartą Piotr Świderski startował z Maciejem Janowskim. W 7 biegu dzięki jeździe parą ograli Chrisa Harrisa i Macieja Kuciapę- A co z porozumiewaniem się na torze w trakcie jazdy? Czy zdarza się, że zawodnicy rzeczywiście mogą popatrzeć sobie w oczy?


Tomasz Jędrzejak:
- Tak, ale trzeba też przewidywać pewne sytuacje i ułatwiać jazdę koledze np. nie mogę pojechać środkiem toru zostawiając tylko „małą” dla swojego kolegi, bo z prawej strony, po szerokiej mogą objechać nas przeciwnicy.

Piotr Świderski: - Zawodnicy, którzy jeżdżę ze sobą przed długi czas nie potrzebują żadnych gestów. Tak było np. z braćmi Gollobami. Często obserwując linię jazdy wiemy, gdzie dany zawodnik pojedzie. W taki sposób można przewidzieć co stanie się w kolejnym wirażu.

- Z którym zawodnikiem najbardziej lubi pan jeździć w parze?

Tomasz Jędrzejak: - Najbardziej lubię jeździć z Maciejem Janowskim. To młody zawodnik, ale ma już spore umiejętności. Wygraliśmy wspólnie sporo biegów. To nie znaczy, że nie lubię startować wspólnie z Piotrem Świderskim (śmiech).

Piotr Świderski: - Zarówno Maciek Janowski jak i Tomek Jędrzejak bardzo dużo widzą na torze i jazda parą z nimi wygląda tak jak powinna.

Skomentuj! zamknij
Usuń odpowiedź
kalendarz spotkań
Kwiecień
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Oscar - projektowanie wnętrz Rzeszów
sennik
szefunio